Cinsel Terapi

Dünya sağlık örgütünün de resmi olarak teyit ettiği üzere her insanının bedensel ve ruhsal mutluluğunun önemli bir bileşeni sağlıklı bir cinsel hayattır. Bu çerçevede cinsel terapinin amacı çiftlere ve bireylere sağlıklı bir cinsel yaşam kazandırmaktır.

Cinsel ilişki, bireylerin çift ilişkilerinde oldukça önemli bir yer tutar. Yapılan araştırmalar, cinsel yaşantılarında problem yaşayan çiftlerin zamanla çift ilişkilerinde de problemler yaşamaya başladıklarını, ilişkilerinin bozulduklarını göstermektedir. Cinsel yaşam, çift ilişkisinin yanı sıra bireylerin bireysel sağlıklarını da etkilemektedir. Cinsel problem yaşayan bireyler, zaman içerisinde depresyon, başarısızlık duygusu, kaygı problemleri, hayat kalitelerinde azalma gibi sorunlar yaşayabilmektedirler.

Cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkmasında ve sürmesinde psikososyal ve kültürel etmenler birlikte rol almaktadır. Erken çocukluk dönemine ait çatışmalar, yetişme tarzı ve aile tutumu, psikoseksüel gelişim döneminde yanlış öğrenilmiş ve pekişmiş davranışlar, yanlış cinsel bilgiler, iletişim sorunları ve evlilik içi çatışmalar neden olmaktadır.

Cinsel Terapi Kapsamında ;

* Vajinismus
Kadının cinsel ilişki sırasında istemsiz olarak kendini kasması ve cinsel ilişkiye izin vermemesi durumudur.

* Erken Boşalma
Kişinin cinsel ilişki sırasında boşalma refleksini sağlayamadığı, boşalmasını kontrol edemediği ya da istediği kadar erteleyememesidir.

* Geç Boşalma
Erkeklerde görülen bu durum, erkeğin boşalmasını istemsiz olarak aşırı kontrol etmesinden kaynaklanır.

* Cinsel İktidarsızlık- Erektil İşlev Bozukluğu
Herhangi organik nedene bağlı olmadan kişinin cinsel ilişkiyi başlatmasını, sürdürmesini ya da başarılı olarak sonlandırmasını engelleyen kalıcı ve tekrarlayıcı sertliğe sahip olamamasıdır.

* Cinsel İsteksizlik
Kişinin cinsel ilişkiye girmek için gerekli olan fizyolojik uyarılma belirtilerini göstermemesidir. Cinsel ilişkiden haz almama durumunun tekrarlanmasıdır.

* Kadında Orgazm Bozukluğu
Kadının ilişki sırasında ve sonrasında yeterli doyuma ulaşamamasıdır.

cinsel-terapi

değişim

Değişim

Bilinmeyen her şey insan için, içinde tedirginlik barındır. Bu her konu da böyledir. Bilmediğiniz bir denizde yüzmek, …

Çift Terapisinde Yeni Bir Bakış “İmago”

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar …

iliski

Savaş Alanına Dönmüş İlişkiler

Çıkarlarına ters düşmediği sürece birini sevmek çok kolay peki ya çatışma olduğunda… İlişkiler ne kadar …