Makaleler

Çocuk ve Bilgisayar

Son dönemde üzerine en çok tartışılan konulardan biri olan bilgisayar ve internetin öğrenme üzerindeki payı, avantajları ve dezavantajları…

Bilgisayar doğru yer ve zamanda, amaçlı ve sınırlı kullanıldığı takdirde çocuğun eğitim ve gelişiminde önemli yeri olan bir araçtır. Artık her şeyin bir tık ileride olduğu bir çağda bilgisayar ve internetten uzak bir yaşam sürmek neredeyse imkansız.

Bilgisayar; öğrenmeyi daha cazip hale getiren, bilgiye ulaşmayı daha kısa sürede sağlayan, çocuğun problem çözme ve yeteneğinin gelişmesine katkı sağlayan bir araç.

Dengeli kullanımında;

-Çocuğu merak ve rekabet duygusuyla cesaretlendirir.

-Sürekli ve hızlı geribildirimde bulunarak çocuğun eksikliğini anında fark etmesini sağlar.

-Yazma ve iletişim becerilerinin gelişmesine katkı sağlar.

-Öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirir.

Bilgisayar ve internet artık çocuklarımızın eğitimin tam orta noktasında. Uzmanlar ise ikiye bölünmüş durumda. Dijital ekranlarla erken yaşta buluşan çocuklarda uzun vadede otizm spektrum bozuklukları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, disleksi gibi öğrenme güçlüklerine rastlanmakta. Bununla birlikte kontrol edilmediği takdirde siber zorbalık, çocuk istismarı gibi riskler ise kapının hemen çok yakınında.

Apa’ya  (American Psychological Association) göre üç yaşının altında ki çocukların dijital ekranlara maruz kalması çocuğun emosyonel ve sosyal gerçekliğine zarar vermekte ve çocuğun gelişimini bozmakta. Bunun yanı sıra bilgisayar bağımlılığı ile ilgili son yıllarda yapılan araştırmalar çocuğun bilgisayar ile tanışma yaşının bağımlılık üzerine doğrudan etkisi göstermekte. Küçük yaşlardan beri bilgisayar ile temas halinde olan çocukların daha fazla bağımlılık geliştirdiği biliniyor.

Çocuk için bilgisayarın anlamı sadece eğitim değil. Kendini deşarj etmek ve eğlenceli vakit geçirmek için bilgisayar başındaki vaktini çoğunlukla oyun oynayarak geçiriyor. Popüler bilgisayar oyunlarının ise yüzde 80 nin şiddet içerdiği gerçeği başka risk faktörü. Şiddet içeren bilgisayar oyunlarının saldırgan davranış üzerine uzun ve kısa vadede etkilerini görmek mümkün. Bu durum çocukta gerilimin artmasına ve şiddet eylemlerinin ortaya çıkmasını neden oluyor. Özellikle aile içinde şiddet olgusuna rastlanan çocukların bu tarz oyunları sıklıkla oynaması, çocuğun iletişim dilinin şiddete dönüşmesine ve gündelik hayatında şiddeti normalleştirmesine sebep oluyor.

Siber ailemde ki bir diğer tehlike cinsel içerikli siteler. Bu tarz siteler özellikle 10-14 yaş arası keşif döneminde ergenliğin başlarında olan çocukların dikkatini daha fazla çekmekte. Gerçeklikten uzak ikili ilişkileri sığ ve çirkin gösteren bu siteler çocukların cinsel gelişimini olumsuz etkilemekle kalmamakta cinsellik ile olumsuz algı ve tutum oluşturmalarına neden olmakta ve düşüncelerini etkilemektedir.

Bilgisayar ve internetten vazgeçmek mümkün olamayacağı için bu tehlikelere karşı ebeveyn olarak bilgi ve farkındalık sahibi olmalıyız. İlk ve son çocukluk yıllarında porno ve şiddet içerikli sitelerden çocuğu korumak için interneti filtre yoluyla kısıtlayarak ve bilgisayar karşısında geçen zamanı kontrollü şekilde kullanmasını sağlayarak çözebiliriz. Fakat bu çözüm tek başına yeterli değildir. Ebeveyn olarak çocuğa zengin bir uyarıcı çevre oluşturulmalıdır. Böylece çocuk hem akranlarıyla yüz yüze temas kurarak sosyalleşir hem de bilgisayarı kısıtlı ve etkin şekilde kullanmayı öğrenir.

Son yıllarda üzerinde görüş birliği yapılan konu ise çocuğun gün içinde bilgisayara en fazla bir saat ayırması. Bunun da ailenin kontrolünde olması.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

değişim

Değişim

Bilinmeyen her şey insan için, içinde tedirginlik barındır. Bu her konu da böyledir. Bilmediğiniz bir denizde yüzmek, …

Çift Terapisinde Yeni Bir Bakış “İmago”

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar …

iliski

Savaş Alanına Dönmüş İlişkiler

Çıkarlarına ters düşmediği sürece birini sevmek çok kolay peki ya çatışma olduğunda… İlişkiler ne kadar …