Makaleler

Doğumdan Sonra Cinsel Yaşam

Gebelik, kadının hayatını etkileyen ve birçok anlam içeren önemli bir süreçtir. Çocuk doğurma, anne olma bir kadının en önemli özelliklerinden biridir. Gebelik sürecinde yaşanan fiziksel, sosyal ve psikolojik değişimler kadınların beden ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Doğum sonrası dönem bir kadının hem fiziksel hem de ruhsal olarak en hassas olduğu dönemdir. Hamilelik döneminde kadınların birçoğunda cinsel istekte azalma olur. Bazı durumlarda ise bu isteksizlik doğum sonrasında da devam eder. Bunlara ek olarak vajinal kuruluk ya da cinsel ilişkiden haz alamama gibi problemler de yaşanabilmektedir.

Doğumdan sonra yaşanan hormonal değişimlerin yanı sıra kadının annelik rolüne uyum sağlaması, aileye yeni katılan üyeye alışma süreci ve değişen aile dinamikleri kadının önceliğini oluşturmakta ve cinsellik yaşamını ikinci plana atmasına neden olmaktadır.

Doğumdan sonra cinsel istekte azalmayı etkileyen faktörler arasında;

İstenmeyen gebelik,

Doğum sonrası yaşanan estetik kaygılar,

Doğum sonrası döneme verilen anlam,

Cinsel yaşamla ilgili katı düşünce yapısı ve cinselliği yanlış anlamlandırma,

Yeni yaşama uyum ve stres faktörleri yer almaktadır.

Cinsel sağlığın geri kazanılması için ise kadının cinsellikten doyum sağlayabileceğini tekrar kabullenmesi gerekir. “ Kutsal Annelik” rolünün kadın için anlamı tartışılmaz. Fakat bireyin kendini kadın olarak sevmesi ve önemsemesi annelik rolünün baskısından kurtulmasına imkân sağlar.

Bu dönemde eşlerin birbirine zaman ayırması, eğer mümkünse, 15 günde bir kendileri için özel bir aktiviteye katılmaları, eşler arasındaki bağın güçlenmesini ve cinsel ilişkiden alınan hazzın artmasını sağlayacaktır.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

değişim

Değişim

Bilinmeyen her şey insan için, içinde tedirginlik barındır. Bu her konu da böyledir. Bilmediğiniz bir denizde yüzmek, …

Çift Terapisinde Yeni Bir Bakış “İmago”

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar …

iliski

Savaş Alanına Dönmüş İlişkiler

Çıkarlarına ters düşmediği sürece birini sevmek çok kolay peki ya çatışma olduğunda… İlişkiler ne kadar …