Beş Sevgi Dili

   Gary Chapman tarafından kaleme alınan Beş Sevgi Dili (The Five Love Languages) Selim Yeniçeri tarafından Türkçe’leştirilip, Koridor yayıncılık tarafından basılmıştır.

   Kitapta, 5 sevgi dili detaylı bir şekilde anlatılmaya başlanmadan önce; evlilikte romantizm, sevgi iletişimi, sevgi dili, aşk gibi konulara değinilmektedir. Bu konular anlatılırken okur herkesin çocukluktan bir sevgi dili oluşturduğunu ve herkesin sevgi dilinin farklı olabileceğini anlatmaktadır. Yazar, romantik bir ilişki, evlilik hatta yakın dostluklar da dahil karşımızdakinin sevgi dilini keşfedersek, onun ihtiyaç ve beklentilerine de hakim olup, daha sağlıklı bir ilişki kurabileceğimizden bahsetmektedir.

Kitapta aynı zamanda hangi sevgi diline sahip olduğunuzu anlamanız için kadın ve erkeklere özel “sevgi dili profili” testi de bulunmaktadır. Bu teste ek olarak evlendikten sonra neler olduğu, sevgi deposunun nasıl dolu tutulacağını, aşkı, 5 sevgi dilini, sevilmeyeni sevmek ve daha bir çok ilginizi çekebilecek bölüm detay ve örnekler eşliğinde anlatılmıştır. Kitap, sıcak bir dil kullandığı için bir çırpıda okuyabileceğiniz ilişkinize ve kendinize yönelik farkındalık kazanabileceğiniz harika bir deneyim sunuyor.

1-Onaylayıcı Kelimeler
Yazar, sevginin amacının, istediğinizi elde etmek değil, sevdiğiniz kişiyi mutlu etmek için bir şey yapmak olduğunu vurgulamaktadır. Fakat onaylayıcı kelimelerin bizi karşılık vermeye zorlama olasılığı çok daha yüksek olup; teşvik etmek için, hayata eşinizin gözlerinden bakmanız gerektiği belirtilmektedir.

2-Kaliteli Zaman
Kaliteli zaman geçirmek; birliktelik demek olup, fiziksel yakınlık anlamında değil, karşılıklı ilginin odaklanması demektir. Eşinizle konuşurken onunla göz göze olmak, onu dinlerken başka bir şeyle ilgilenmemek, duygularına kulak vermek, beden dilini gözlemlemek ve sözünü kesmemek;; sevgi dili kaliteli zaman olan bir eş için çok önemli sevgi göstergeleridir.

3-Hediye Alma
Hediye vermek ve almak herkes için derin bir anlama sahiptir. Yazar, eşinizin baskın sevgi dili hediye almaksa, ona hediye verme becerinizi geliştirmenizi önermekte ve en kolay öğrenilen sevgi dillerinden birinin hediye almak olduğunu belirtmektedir. Hediye almak illa maddi bir anlama gelmemektedir. Örneğin kriz anlarında eşinize verebileceğiniz en güzel hediye ve sevginizi ifade edebileceğiniz en iyi ve etkili yol, onun yanında olmaktır. Onu şaşırtan hediyeler, sürprizler, canlı hediyeler (eşiniz adına bir ağaç vs), hediye alma baskın sevgi diline sahip bir eşin mutlu olmasını sağlayacaktır diye tavsiye edilmektedir.

4-Hizmet Eylemleri
Yemek pişirmek, sofrayı kurmak, arabayı temizletmek gibi daha bir çok eylem hizmet eylemlerine girmektedir. Bu eylemler düşünce, planlama, zaman, enerji ve çaba istemektedir. Gerçekten isteyerek yaptığınız takdirde, sevginizi ifade edersiniz. Yazar, eşin bilmesi gereken şey ricaların sevgiyi yönlendirip; taleplerin sevgi akışını kestiğini anlatmaktadır. Aynı zamanda evlenmeden önce yapılan şeylerin ne yazık ki evlendikten sonra bir garantisi olmadığını ve bu yüzden sevgi dili hizmet eylemi olan bir eşiniz varsa, beklentilerini anlayıp, gönülden yanında olmanızı ve sevdiğinizi böyle hissettirmeniz gerektiğini vurgulamaktadır.

5- Fiziksel Temas
Yazar fiziksel temasın, sevgiyi iletmekte çok etkili bir yol olduğunu belirtmektedir. Fiziksel temas, bir ilişkiyi yaratabilir de, bozabilir de. Sevgi kadar nefreti de ifade edebilir. Baskın sevgi dili fiziksel temas olan birine “seni seviyorum” demektense, temas etmenin bu sözlerden daha güçlü bir etki yaratacağını belirtmektedir. Örneğin; masaj yapmak, ağlarken eşinize sadece sarılmak eşinize sevginizi göstermek için çok etkili yollardır.

bessevgidili

değişim

Değişim

Bilinmeyen her şey insan için, içinde tedirginlik barındır. Bu her konu da böyledir. Bilmediğiniz bir denizde yüzmek, …

Çift Terapisinde Yeni Bir Bakış “İmago”

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar …

iliski

Savaş Alanına Dönmüş İlişkiler

Çıkarlarına ters düşmediği sürece birini sevmek çok kolay peki ya çatışma olduğunda… İlişkiler ne kadar …