Inside Out (Ters Yüz)

   Pixar yapımı olan “ Ters Yüz” 11 yaşında ki küçük Riley’nin ailesinin taşınmaya karar vermesiyle değişen duygusal dengesini konu alıyor. Riley de hepimiz gibi duygularına (Neşe, Korku, Öfke, Tiksinti ve Üzüntü) göre davranır. Duygular, Riley'in zihnindeki kontrol merkezinde yaşar ve ona günlük hayat hakkında önerilerde bulunur. Riley ve duyguları San Francisco'daki yeni yaşamlarına uyum sağlamak için mücadele ederken Kontrol merkezinde kargaşa çıkar. Riley'in en kuvvetli ve önemli duygusu olan Neşe durumu düzeltmeye çalışsa da duygular yeni bir şehir, ev ve okul ile nasıl başa çıkacakları konusunda çatışma yaşarlar.

   Neşe'nin hedefi her zaman Riley'in mutlu olduğundan emin olmaktır. O çok iyimserdir ve her durumda eğlenmeye kararlıdır. Öfke , her şeyin doğru şekilde yapıldığın emin olmak için güçlü bir tutku hisseder. Ateşli bir ruha sahiptir ve işler planladığı gibi gitmeyince çok kızabilir. Tiksinti oldukça inatçı ve aşırı dürüsttür, Riley'in hem fiziksel hem de sosyal olarak zehirlenmesini engeller. Korku'nun temel görevi Riley'i korumaktır. Riley'in günlük yaşamındaki olası felaketler ve tehlikeler için sürekli tetiktedir. Üzüntü daha iyimser olmak ve Riley'in mutlu olmasına yardım etmek istese de pozitif olmanın çok zor olduğunu düşünür.

   Bu animasyon filmini diğer animasyon filmlerinden ayıran bazı özellikler var. Bu film çocuklara hitap eden bir film gibi gözükse de aslında ebeveynler için farkındalık yaratan bir eğitim sürecini konu alıyor. Ebeveynler bu film sayesinde duyguların çocukların karakter gelişiminde ne kadar etkili olduğuna tanıklık ediyor. Gerçek bir bilgi işleme , öğrenme ve depolama sürecini konu alan film anıların ve duyguların önemi ve bunların kişilik gelişimine katkısını konu alıyor.

   Filmde beş temel duyguyu temsil eden karakterler ve bu karakterlerin kendi aralarında ki diyaloglar sizleri bambaşka bir dünyaya götürüyor. Soyut olan duyguların somutlaştırılarak ekran önüne gelmesi hem anlaşılırlığı arttırıyor hem de görsel bir şölen izlemenize olanak sağlıyor.

   Filmde empati yapmanın önemi, sorun çözme becerilerine göndermeler yapılıyor.
Film de çocuklara sadece olumlu duyguların olmadığı, olumsuz duygularında olabileceğini ve bütün duyguların kabulünün önemli olduğu mesajı veriliyor.

   Filmde var olan soyut kavramları anlamak için çocuğun soyut kavramları anlama becerisinin olması gerekmektedir. Bu yüzden film özellikle yedi yaş üstüne hitap etmektedir.

insideoutpic

değişim

Değişim

Bilinmeyen her şey insan için, içinde tedirginlik barındır. Bu her konu da böyledir. Bilmediğiniz bir denizde yüzmek, …

Çift Terapisinde Yeni Bir Bakış “İmago”

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar …

iliski

Savaş Alanına Dönmüş İlişkiler

Çıkarlarına ters düşmediği sürece birini sevmek çok kolay peki ya çatışma olduğunda… İlişkiler ne kadar …