Makaleler

Özgüvenin Yakın İlişkilere Etkisi

Özgüven bireyin kendiyle ilgili inanışları, kendisine ne kadar değer verdiğiyle alakalıdır. Özgüveni düşük bireylerin kendiyle ilgili algısı daha olumsuzdur. Pozitif özelliklerini, başarılarını görmek yerine bu bireyler olumsuz özelliklerine, başarısızlıklarına, kendileriyle ilgili negatif şeylere odaklanırlar.

Özgüven birçok durumun sonucu olabileceği gibi sorunların nedeni olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Özgüven ile ilgili problemler özgüveni hayatınızda nereye konumlandırdığınız ile yakından ilgilidir.

Özgüven sorunları kişilerde ilişki başlatma konusunda sorun yaratabileceği gibi kalıcı yakın ilişkileri sürdürmeye de engel olabilmektedir.

Hata yapma ,eleştirilme ve onaylanmama korkusu çoğu zaman ilişkilere yapışma ya da ilişkiyi sorgulamadan kişilere fazlasıyla taviz vermeye neden olabilir. Bu da zamanla kişilerde yaşanan hayal kırıklığını arttırmakta ve bireylerin ilişki kurmaktan kaçınmasına sebep olur.

Yaşadığı kaygılarla kendini ifade edemeyen, duygusal ihtiyaçlarını söyleyemeyen birey ilişki içinde çıkmaza girer. Çıkmaz içinde olmak beraberinde olumsuz birçok duyguyu getirir. Bu negatif çark içinde sürekli dönmek kişilerde umutsuzluk, mutsuzluk, çökkün bir duyguya neden olur. Bu durumu depresyon, anksiyete bozuklukları hatta kimi zaman cinsel işlev bozukluklarına neden olabilmektedir.

Özgüvenimiz kendimiz ile ilgili görüşümüzdür. Görüşlerimiz her zaman doğru ve objektif olmayabilir. Görüşler, yanlı ve çarpıtılmış kısacası yanlış olabilir. Kendimizle ilgili fikirlerimiz, yaşam deneyimlerimiz sonucunda gelişir. Özellikle çocukluk yaşam deneyimleri olumsuz olan kişilerin özgüvenlerinin de olumsuz yönde geliştiği düşünülür. Çocukken ailemizin yaklaşımları, yaşam koşulları ve çevrenin özgüven gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Peki ömür boyu bu durumla yaşamak zorunda mısınız? Tabi ki hayır. Farkındalık bir çok ruhsal rahatsızlığın temel tedavisidir. Kendinize yaptığınız acımasız eleştirileri bir kenara bırakmak ilk basamaktır fakat bazı durumlarda kendimizi o kadar olumsuz durumların içine sokarız ki kendimizi olumsuz eleştirmek kaçınılmazdır. Bu yüzden kendiniz ile ilgili olumsuz düşünmenizi sağlayacak olan unsurları hayatınızdan çıkarın. Becerilerinizi ve pozitif yanlarınızı görmezden gelmek yerine onlar için daha olumlu bir algı geliştirmeye çalışın.

Bu algılıyı daha iyi geliştirebilmek için kendine yardım kitapları ve psikoterapiden yararlanabilirsiniz. Özellikle Bilişsel Davranışçı terapiler ile özgüven sorunun kaynağına inip bilişsel çarpıtmaları bulabilir değişim için adım atabilirsiniz.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

değişim

Değişim

Bilinmeyen her şey insan için, içinde tedirginlik barındır. Bu her konu da böyledir. Bilmediğiniz bir denizde yüzmek, …

Çift Terapisinde Yeni Bir Bakış “İmago”

Çift terapisi kültürü ülkemize 80 li yıllardan itibaren yerleşmeye başlamış son yıllarda üzerinde ciddi araştırmalar …

iliski

Savaş Alanına Dönmüş İlişkiler

Çıkarlarına ters düşmediği sürece birini sevmek çok kolay peki ya çatışma olduğunda… İlişkiler ne kadar …